„Niektórzy uważają, że samo pragnienie bycia przyjacielem wystarczy, tak jakby życzenie komuś zdrowia wystarczyło, aby żyć w zdrowiu” – ten wielce zawiły cytat z greckiego geniusza intelektu Arystotelesa mówi o pragnieniu przyjaźni jako o relacji obustronnej. Nie wystarczy chęć przyjaźni, trzeba jeszcze zrobić ten pierwszy krok do jej nawiązania.
Ten pierwszy krok wykonał Klub Kobiet Polskich w Atenach, stowarzyszenie nieformalne, powstałe w 1998 r. z inicjatywy Pani Ewa Lamentowicz, żony Pana Wojciecha Lamentowicza, ówczesnego Ambasadora RP w Atenach.
Klub stworzyły głownie Polski z małżeństw polsko-greckich, które od serca umiały pięknie wypełnić i wprowadzić w życie tę, jakże prawdziwą acz prostą w swym przekazie, myśl wielkiego helleńskiego mędrca.
Członkinie Klubu współpracowały z Polonią prowadząc liczne akcje charytatywne. Wspólnie przeżywano smutki i radości. Żyjąc na gościnnej greckiej ziemi, szanując i podziwiając jej wspaniałą historię i zabytki nigdy nie zapominano o Polsce, kraju przodków.
W lokalnym środowisku Klub Kobiet Polskich w Atenach promował polską kulturę, język, historię i dbał o polską tożsamość narodową.
Członkinie Klubu łączyły szczególne problemy charakterystyczne dla rodzin dwujęzycznych. Motywowały się jednak wzajemnie ku edukowaniu dzieci w nauczaniu uzupełniającym w Szkole Polskiej w Atenach. Dzięki ich staraniom i wytrwałości wielu uczniów jest absolwentami nauczania uzupełniającego Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach.
Kiedyś, pewien klasyk biesiady polskiej napisał, że „wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Inny klasyk skutecznie przekonuje, że „rodzina nie cieszy, gdy jest. Lecz kiedy jej nima – samotnyś jak pies”.
Dlatego Kobiety z Klubu Kobiet- polskie kobiety, wspierały przez wiele lat polskość
i budowały szacunek do drugiego człowieka jak w najlepszej polskiej rodzinie.