Spotkanie polonijne pod tytułem „Być kobietą”
Nietypowo – jak na miejsce dotychczasowych spotkań ateńskiej Polonii – bo w zupełnie nowej pod wieloma względami odsłonie, w dniu 28 listopada br. miał miejsce niezwykle ciekawy i niepowtarzalny wieczór. Dzięki koncepcji Ośrodka Inicjatyw Polskich w Grecji, mieszkający w Attyce rodacy oraz greccy przyjaciele Polski zgromadzili się w kongresowym centrum prestiżowego kompleksu Megaro Mousikis czyli Ateńskiej Hali Muzycznej. Zorganizowane tu polonijne spotkanie, któremu nadano tytuł Być kobietą, zostało przygotowane przez Ośrodek Inicjatyw Polskich w Grecji przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. Wieczór był dofinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą w 2024 roku.
Licznie przybyli goście z ogromnym zaciekawieniem zasiedli w uroczyście przybranej biało-czerwonymi kwiatami sali. Podczas oczekiwania na oficjalnie rozpoczęcie wieczoru w tle subtelnych, przyciszonych rozmów – jak na mury Megaro Mousikis przystało – słuchać było dźwięki utworów Chopina, którego każdy kojarzyć winien z szeroko pojętą kulturą polską.
To niezwykły pod wieloma względami czas zaszczycili w tym dniu swoją obecnością pan Sławomir Pyl – Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach z małżonką panią Anną Szymańską – Pyl, ppłk Adam Karolczuk – Attache Obrony z małżonką, pan Jacek Gmoch – honorowy prezes Ośrodka Inicjatyw Polskich w Grecji, pani Stefania Gmoch – honorowy członek Ośrodka Inicjatyw Polskich w Grecji, o. Marcin Baran SJ z Rzymsko-Katolickiej Parafii Serca Chrystusa Zbawiciela, pan Arkadiusz Wielgosz – wiceprezes Polsko-Greckiej Izby Handlowej, pani Małgorzata Habdas – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły, przedstawicielki Klubu Kobiet Polskich w Atenach, a także przedstawiciele ateńskiej Polonii oraz Grecy zainteresowani polskimi inicjatywami kulturalnymi.
Po powitaniu i przedstawieniu zarysu programu oraz przybliżeniu gościom idei samego projektu, głos zabrał pan Jacek Gmoch. Zarówno dla Polaków mieszkających w Grecji, jak i dla samych Greków jest to niezrównany człowiek – legenda. Zapewne przynajmniej raz w życiu każdy z nas słyszał, że dla Greków Polska to Jacek Gmoch, a Jacek Gmoch – to Polska. Pan Gmoch w radosnych słowach powitał licznie przybyłe audytorium, szczerze ciesząc się tym widokiem i porównując ten wieczór do polonijnych zgromadzeń sprzed lat, kiedy to pod Akropolem mieszkały tłumy naszych Rodaków. We wzruszającym przemówieniu pan Gmoch – nawiązując do dawnych tradycji – przywoływał nie tylko ważne dla nas wszystkich wspomnienia. Podkreślił on również, że instytucja będąca organizatorem dzisiejszego spotkania czyli Ośrodek Inicjatyw Polskich w Grecji powstała na bazie wieloletniej działalności Grecko-Polskiego Związku Przyjaźni i Współpracy, który przez wiele lat wspierał polskość na terenie Grecji. Stąd też – jako Honorowy Prezes Ośrodka Inicjatyw Polskich w Grecji – pan Jacek Gmoch w sposób symboliczny, ale bardzo wzruszający przekazał prezes niedawno powstałego Ośrodka – pani Beacie Panagiotopoulou – złotą odznakę Grecko-Polskiego Związku Przyjaźni i Współpracy.
Stało się to namacalnym i widocznym znakiem, że idea zawiązania Ośrodka Inicjatyw Polskich w Grecji jest kontynuacją ciągłości istnienia od ponad 30 lat Greko-Polskiego Związku Przyjaźni i Współpracy, któremu Polonia zawdzięcza nie tylko szereg organizowanych przez całe dekady imprez o rozmaitym charakterze. Założony jeszcze w ubiegłym wieku Związek przyczynił się przede wszystkim do położenia podwalin i organizacji Polskiej Szkoły w Atenach. Instytucja ta, istniejąca obecnie w nieco zmienionej niż niegdyś formie, wciąż działa i funkcjonuje jako jednostka edukacyjna. W ten oto sposób otrzymanie z rąk Prezesa Jacka Gmocha jakże wyjątkowego odznaczenia, stało się nie tylko widocznym gestem namaszczenia Ośrodka dla kontynuacji polskich i polonijnych inicjatyw, podtrzymujących polską tożsamość narodową z dala od Ojczyzny. Kiedy bowiem na scenie pojawiła się kobieta, która posiada pałeczkę zarządzania w nowo powstałym Ośrodku, było to również znakiem dla rozpoczęcia naszej prezentacji, której nadaliśmy tytuł Rola kobiety we współczesnym świecie.
Pokaz slajdów, opisujący zmieniającą się na przestrzeni wieków sytuację kobiety, przedstawiła w sposób niezwykle interesujący Pani Katarzyna Jakielaszek. Zaprezentowany projekt miał na celu ukazanie nie tylko dynamiki tej metamorfozy, mającej miejsce w skali całego globu. Organizatorom zależało przede wszystkim na tym, aby każda obecna na spotkaniu Pani odnalazła w tej bieżącej rzeczywistości swoją prawdziwą siebie i autentyczną kobiecość, której nigdy nie powinna zatracać. Natomiast zadaniem Panów powinno być lepsze zrozumienie ciężaru tej odpowiedzialności, spoczywającego na barkach każdej z nas, niezależnie od poszczególnej roli, jaką przypisało nam życie.
Jako, że czas listopadowych dni to dla Polski wspomnienie zrzucenia zaborowej okupacji i odzyskania suwerenności, prowadzący wieczór konferansjerzy Adriana Deli i Dominik Fudala, młodzież należąca do „Młodej Polonii” Ośrodka Inicjatyw Polskich w Grecji, zaprezentowali obrazy kobiet, będących Matkami niepodległości. Wymienione z nazwiska bohaterki odegrały zarówno wielką rolę w walce o wolną Polskę, jak i przyczyniły się do wznoszenia podwalin i umacniania niezależnej Rzeczypospolitej. Nie zawsze ich działania były równie widowiskowe i spektakularne jak działania mężczyzn, ale zawsze – równie ważne, stąd bezsprzecznie warto o nich pamiętać.
Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni do foyer, gdzie oczekiwało na nich przyjęcie gastronomiczne, zwieńczone również poczęstunkiem w postaci trunków ze wspaniałych, greckich winnic. Chociaż czas ten zwykle należy do najprzyjemniejszych, to po kilkudziesięciu minutach poprzetykanych ciepłymi rozmowami ulubionych towarzyskich spotkań, nasi goście raz jeszcze zasiedli w auli Megaro Mousikis. Ukoronowaniem wieczoru była emisja filmu Chłopi, który nie tylko odbił się szerokim echem w międzynarodowej opinii publicznej, ale również w roku 2023 był nominowany do Oskara w kategorii „najlepsza pełnometrażowa animacja”. Trwający ponad dwie godziny seans, pozostawił widzów w pełnym zadziwieniu, zarówno dla samej nowatorskiej aranżacji tego epokowego dzieła literackiego, jak i dla współczesnej formy zaprezentowania polskiej kultury.
Kończąc, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim przybyłym gościom za obecność. Wyrażamy również nadzieję, że po zorganizowanym przez nasz Ośrodek Inicjatyw Polskich w Grecji polonijnym spotkaniu, opuszczali Państwo Ateńską Halę Muzyki tylko z pozytywnymi wrażeniami. Zadowolenie to pozwoli nam na przygotowanie kolejnych równie inspirujących wieczorów, które – liczymy – że spotkają się z podobnym uznaniem, trafiając tym samym w oczekiwania naszych Przyjaciół.
Do zobaczenia!
Zarząd Ośrodka Inicjatyw Polskich w Grecji